11. valašský krajkářský a řemeslný trh (2013)

 

Už jedenásty krát sa stretli čipkárky a rôzni remeselníci vo Valašskom Meziříčí . Stretnutie  bolo ako vždy dobre zorganizované a záujemcov o čipku a iné remeslá bol tak ako po minulé roky hojný. Frgále nesklamali, no káva bola veľmi nechutná. Vraj zadarmo, tak čo chceme. Snažila som sa fotoaparátom zachytiť všetky čipkárky, ktoré boli prítomné. Neviem, či sa mi to podarilo. Tým, ktorým sa fotky nepáčia, dajte prosím vedieť, vymažem z fotogalérie. Ale to nie je také dôležité ako to, čo so sebou priviezli a čím sa prezentovali.

Mňa, ako vždy nadchli práce pani Damanjovej a jej nová knižka Paličkování III. Čipkárky z Novej Dubnice  opäť nesklamali , patrí im vďaka za prezentáciu našej slovenskej regionálnej čipky. Krásne boli motýle pani Malátovej, práce pani Vanžurovej, Maslovej, Hovadovej  ale i ďalších zúčastnených čipkáriek z Čiech i zo Slovenska. Bolo čo obdivovať aj u mnohých ďalších remeselníkov. Každý si tu našiel to, čo ho najviac zaujímalo. 

Tento rok som z nášho klubu Gracia prezentovala svoje práce len ja. Pomáhali mi pani Janíková, Podmanická, Tabačková. Moja  kamarátka Lydka Pekariková sa tento rok nemohla  zúčastniť a mnohé začínajúce čipkárky postrádali jej zaujímavé predlohy na paličkovanie. Domov som sa vrátila inšpirovaná, obohatená o poznanie prác iných remeselníkov a s potešením, že sa moje práce páčili.  No a v neposlednom rade nenapadal sneh, čo nemám rada pri prechode na Moravu cez Makov.

 

Fotogaléria: 11. valašský krajkářský a řemeslný trh